Záchrana pravice?

Autor: Dominik Harman | 2.9.2012 o 19:44 | (upravené 2.9.2012 o 19:51) Karma článku: 9,64 | Prečítané:  1178x

  Pred pár dňami som sa sťažoval (TU - http://dominikharman.blog.sme.sk/c/306832/Nora-Mojsejova-je-ta-spravna-volba.html ) ako je  všetko  smerom napravo devastované a bez vízie. Dnes, akoby mi to chcel silou-mocou vyvrátiť, oznámil Lipšic založenie novej strany. Nová väčšina. Odvážne, naivné, pre niekoho arogantné. Ale taký je Lipšic - odvážny, naivný, pre niekoho arogantný. Na prvý pohľad strašná blbosť. Zakladať x-tú politickú partaj v čase, keď je nimi „trh" očividne presýtený... Druhý pohľad, keď si človek otvorí webstránku a pozrie si jeho tím, je o poznanie príjemnejší. Poviem otvorene - nepoznám tých ľudí (až na malé výnimky), no ich životopisy hovoria, že majú predpoklad ukázať sa ako tí správni. Zrejme to nie je top, čo môže Slovensko ponúknuť, ale vyzerá to dobre. Tretí - mierne, ba až veľmi šokovaný - pohľad sa naskytne pri otvorení položky Program.  

 

„Chceme, aby mohli ľudia o dôležitých otázkach rozhodovať v referendách."

 

Najprv som si povedal - super! No potom - počkať, nestojí jedno referendum krajinu cca sedem miliónov eur? Ale dobre, referendá sa dajú spojiť s inými voľbami. Čo všetko by sa však zmestilo pod krídla formulky „dôležité otázky"?

 

„Sme presvedčení, že ľudia vedia rozhodovať lepšie ako politici."

Nuž, tu si dovolím nesúhlasiť. Celkom určite ľudia vedia lepšie, čo sa deje na ich dvore, ulici, štvrti, možno aj v ich obci/meste. No vie obyčajný človek riadiť štát? Ja by som si na to netrúfol. Asi ani vy... či?

 

„Každý človek, ktorý sa nebude vedieť zamestnať sám, dostane prácu od štátu."

 

Tak to je na mňa trošku sci-fi. Opäť, prvý dojem - WOW! Zároveň sa ale tisne otázka - kde tú prácu štát zoberie? Snažím sa vážiť slová, no aj tak mi to slovo, čo sa začína na p a končí na opulizmus, nedá pokoja... Avšak, verím tomu, že... Snáď ste si to premysleli, pán Lipšic.

 

 

„Za každé euro podpory pre veľkých investorov dáme dve eurá pre domácich malých a stredných podnikateľov, ktorí vytvoria pracovné miesta v regiónoch, kde veľkí investori nie sú. Chceme, aby rodičia nemuseli opúšťať deti kvôli práci v zahraničí."

„Zavedieme ekonomickú slobodu. Živnostníci s príjmom do 33 tisíc eur ročne budú oslobodení od daní, odvodov a povinnosti viesť účtovníctvo. Ak zamestnajú okrem seba aspoň dvoch ďalších ľudí, budú oslobodení do výšky príjmu 66 tisíc eur ročne. Zaplatia iba raz ročne poplatok za licenciu."

Hm. Nedovolím si tvrdiť čierno-bielo že je to dobré alebo zlé, lebo ekonomike ani zamak nerozumiem. Ale tak sa mi marí, že tieto prvky by do rozpočtu priviedli ďalšie diery. Ako teda chcete akceptovať slová Tomáša Baťu Nepodporovať bankrotárov, nerobiť dlhy (...)" zvlášť, ak

 

„Chceme, aby učiteľské povolanie bolo atraktívne pre najlepších študentov. Preto chceme v priebehu štyroch rokov platy učiteľov zvýšiť o 50 percent oproti ich dnešnej úrovni."

a

 

„V 21. storočí by sme sa nemali pozerať v nemocniciach na plesnivé steny. Preto chceme, aby boli v priebehu štyroch rokov všetky štátne nemocnice moderné a zrekonštruované."

 

Pýtam sa, bez snahy potápať vašu loď, s čírym záujmom a dobrým úmyslom, kde na všetko toto chcete nájsť peniaze, vážená Nová väčšina?

 

ALE

Určite možno súhlasiť s tým, že

 

„Budúcnosť Slovenska závisí od vzdelania našich detí."

 

To akože aj odo mňa... Fúha. J Tak hádam tá budúcnosť nebude úplne čierna. Rovnako je jasné, že si zaslúžime pekné a kvalitné nemocnice, že si zaslúžime, aby sa jeden prípad napadnutia študentky nevyšetroval šesť rokov a neposielali ju po šiestich rokoch na psychiatriu, že si zaslúžime, aby sa naše dane používali pre nás a nie pre papalášov a ich kamošov, že si zaslúžime, aby prezident nebránil v nástupe do funkcie riadne zvolenému generálnemu prokurátorovi, že si zaslúžime, aby sme mali normálnych policajtov, ktorí nás chránia a nešikanujú, že si zaslúžime politikov, ktorí neohnú chrbát, aby si na ňom mohli poležať zadubení európsky politici, že si zaslúžime, aby sme mohli byť na tento štát KONEČNE ASPOŇ TROCHU HRDÍ!

 

„Štát tu má byť pre ľudí, a nie ľudia pre štát."

 

Hádam nie je vládnucej garnitúry, ktorá by toto heslo aspoň sporadicky nespomínala. Ak sa Nová väčšina niekedy dostane do vlády, je mojím zbožným prianím, aby sa tak tentokrát reálne stalo.

Aby sme mali na Slovensku morálnych, čestných politikov. Nie s nejakou „novou morálkou," ako to prezentuje podnadpis na vašej webstránke. Nič také ako nová morálka neexistuje, ani nič také netreba vytvárať. Morálka existuje - akurát dnes je na mnohých miestach pokrivená, znetvorená a postavená naruby.

 

Nová väčšina! Na stránke nabádate ľudí, aby sa pýtali. Ja sa teda pýtam, položil som v texte niekoľko otázok. Čakám na odpoveď. A prajem vám veľa múdrosti, sily, morálnej čistoty a vytrvalosti. Snáď budete niečomu prospešní.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?